Tervis ürtide ja taimede jõu abil – kas tunned Emakese Looduse apteegi pakkumist?

By 29.12.2015 Yleinen No Comments

Maitsetaimi on kasutatud tervise ja hea enesetunde toetamiseks juba tuhandeid aastaid. Kui loodus kevadel ärkab, kasvavad ürdid ja ravimtaimed niitudel ja rohenäppude aknalaudadel. Õigesti kasutatuna toimivad ürdid loodusliku ravimi ja energiataset tõstva toidulisandina.

Loodusandidest kõige tuntumate hulka kuulub kevadel õitsev võilill, tõeline vitamiinipomm ja rauaallikas. Kogu suve õitsev nõges on üks meie kõige väärtuslikumaid ravimtaimi. Selle C-vitamiini sisaldus on viis korda suurem kui apelsinil ja kalorsus on võrdne kartuli omaga.

Kui kasvatamine tundub korjamisest loomulikum, võib kodus harrastada potipõllundust. Kiiresti kasvava nisuorase kasulik mõju leidis aasta alguses tunnustamist, kui see valiti Soome 2014. aasta ravimtaimeks. Ka silmade tervist soodustav vesikress ja muu hulgas allergiavastaste omadustega petersell kasvavad potis hästi.

 Ürdid tervendavad ja tasakaalustavad

Biokeemik FT Timo Lehto Terranovast tunneb hästi ürtide ja toidutaimede väge. “Taimedes sisalduv klorofüll, mis annab lehtedele rohelise värvi, on nagu taimede veri, mis sisaldab eriti palju toimeaineid. Lisaks toodavad taimed rohkesti kaitseaineid erinevate väliste ohtude, näiteks külma, päikesevalguse, putukate, seenhaiguste ja bakterite vastu. Klorofüllist ja kaitseainetest on inimesele meditsiinilist kasu,” ütleb Lehto.

Ürdid tuleks teha oma dieedi osaks, sest need sisaldavad maitsval kujul rikkalikult vitamiine, mineraalaineid ja mikroelemente. Lehto sõnade kohaselt aitavad ürdid kaasa ka toimeainete imendumisele ja organismi üldise tasakaalu säilitamisele.

– Seedetrakti probleemide all kannatavad inimesed võivad saada leevendust, lisades oma tootevalikusse üldtuntud ja seedetrakti tööd toetavad ürdid, mille abil saab soolestikus luua ideaalse keskkonna. Seedehäireid leevendavad ja seedimist soodustavad ürdid on nt apteegitilli seemned, ingver, artišokk, kardemon, kummel, köömned ja aniisiseemned.

 Taimsed preparaadid sobivad hõivatuile

Kuna värskete ürtide kasutamine igapäevaelus –rääkimata kogumisest või kasvatamisest– tundub tülikas, on taimsed preparaadid suurepärane värskendus dieedile. Turul on mitmeid toidulisandeid, milles ürtide looduslik vägi on kasutusele võetud erinevate pulbrite, pillide ja tablettide kujul.

“Tasub uurida valmistooteid ja valida selline, milles ürdid on värskelt külmkuivatatud või külmkuivatatud vedela lämmastiku abil temperatuuril -196 ° C. Värskelt külmkuivatatud taimi kasutavates toodetes, erinevalt üksnes kuivatamisel saadud pulbritest ja pillidest, on ürtide toitained ja kaitsvad ained kasutusele võetud peaaegu algsel kujul,” ütleb Lehto.

Tervis ja heaolu kevadel: ürtide ABC

Nõges sisaldab rohkesti rauda, kaaliumit, kaltsiumit, magneesiumit ja räni. Seda saab kasutada maitsetaimena suppides või juua teena. Pulbrina on suurepärane smuutides. Nõgest ei saa korjata komposti lähedalt, sest see kogub endasse kergesti nitraate.

Võilille värsked lehed on suurepärased salatites ja need sisaldavad rikkalikult beetakaroteeni, C-vitamiini, kaltsiumit, magneesiumit ja rauda. Taim on tuntud ka oma palavikku alandava toime poolest.

Nisuoras on tõeline supertoit. Värskes nisuorases on rikkalikult valke, süsivesikuid, kiudaineid ning A-, B-, C- ja E-vitamiine. Lisaks on taime klorofüll hea magneesiumiallikas.

Petersell sisaldab rohkesti C-vitamiini, rauda ja beetakaroteeni. Lisaks on petersellis diureetiliselt mõjuvaid aineid, mis soodustavad liigse vedeliku eritumist kehast. Aeglaselt idanev petersell nõuab kannatlikkust. Rahvameditsiinis on seda taime kasutatud näiteks artriidi ja menstruatsioonivaevuste leevendamiseks.

Spinat on köögivili, mis sisaldab rikkalikult rauda. See taim sisaldab ka suures koguses kaaliumit, magneesiumit, foolhapet ja aluselisust suurendavat klorofülli.

Vesikress on üks vanimaid ürte. Rohke C-vitamiini sisalduse tõttu kasutati seda juba 16. ja 17. sajandil skorbuudi ennetamiseks ja raviks. Vesikressis on samuti rikkalikult rauda, magneesiumit, kaltsiumit ja beetakaroteeni.

Leave a Reply