Kas allergiaravimid on ära tüüdanud? Sümptome saab kergendada ka looduslike antihistamiinidega

By 20.12.2015 Yleinen No Comments

Õietolmuallergiat põdevate inimeste raskused püsivad, sest soe ilm on pannud lõunas rohu õitsema juba mais. Samuti on õhus endiselt rohkesti kase õietolmu. Looduslikel antihistamiinidel, kvertsetiinil ja nõgesel, on tõestatud toime kergemate allergianähtude leevendamiseks. Parimad on need allergiat ennetavas ravis – ja mis kõige tähtsam – täiesti ilma keemiliste antihistamiinikumide kahjulike kõrvaltoimeteta.

Kase varajane õitsemine on allergikutel sel kevadel põhjustanud tavalisest tugevamaid sümptomeid. Järgmine allergiaperiood on juba ukse ees, sest Lõuna-Soomes on hein hakanud õitsema. Paljud allergikud otsivad abi sünteetilistest antihistamiinikumidest, kuid sümptomitele võib leevendust leida ka looduse ravimikapist.

– “Nõges ja erinevates toidutaimedes leiduv kvertsetiin toimivad antihistamiiniga sarnaselt. Teaduslikud uuringud on näidanud, et kvertsetiin pärsib muuhulgas põletikulisi ja allergilisi reaktsioone. Ka nõgesel on leitud esmajoones hingamisteede põletikku pidurdav roll,” ütleb biokeemik ja Terranova tootespetsialist Timo Lehto.

Häid kvertsetiiniallikaid võib leida lähima kaupluse riiuleilt või parimal juhul oma sügavkülmikust. Näiteks sisaldavad õuna kooreosa, sibul, brokoli, tomat ja kodumaised marjad rikkalikult kvertsetiini. Kappari sisaldab seda looduslikku antihistamiinikumi kaaluga võrreldes kõige rohkem, 15 grammi 100 grammi kohta.

Positiivsed kõrvaltoimed

Paljud kogevad,et allergiaravimid põhjustavad ebameeldivaid kõrvaltoimeid nagu väsimus ja ärrituvus. Lehto ütleb, et looduslike antihistamiinikumide kõrvalmõju on enamasti positiivne.

– Nõges sisaldab umbes kuus korda rohkem C-vitamiini võrreldes apelsiniga, nii et sellest saab palju elujõudu ja vastupanuvõimet haigustele. Paljud kvertsetiini sisaldavad toiduained on väga kiudaineterikkad ja aitavad tõhusalt kaasa seedimisele.

Looduslike antihistamiinikumide toime on keemiliste allergiaravimite toimest aeglasem. Loodusravist huvitatud heinaallergikutel oleks mõistlik alustada kvertsetiini ja nõgese või neid sisaldavate toodete kasutamist õigeaegselt, enne heintaimede õitsemisperioodi.

– “Kui allergianähud ei ole erakordselt intensiivsed, võib looduse enda antihistamiinidest olla kasu. Need ei tee toidust saaduna kahju ka allergiaravimite võtmise ajal,” ütleb Lehto.

Neli looduslikku nõuannet allergilise nohu leevendamiseks

  1. Osta võimalusel orgaanilisi tomateid ja õunu, siis võid julgelt süüa neid koos kvertsetiini sisaldava koorega.
  2. Eelista kodumaiseid marju – sügavkülmikut võib hakata tühjendama juba aegsasti enne allergiahooaja algust.
  3. Ära koori üle! Suurem osa sibulate kversetiinist asub välimistes kihtides.
  4. Joo palju teed – eriti hea on allergikutele roheline tee ja nõgesetee

Leave a Reply